Rusya’da döviz gelirlerinin zorunlu satışına 1 yıl uzatma

Hükümetin mesajında “Karar, döviz kurunun istikrarının ve Rus finans piyasasının istikrarının korunmasına yardımcı olacak” denildi.
Daha önce olduğu gibi bu zorunluluk, petrol ve gaz şiketleri, ayrıca demir ve demir dışı metalurji, kimya ve ormancılık endüstrileri ve tahıl tarımı alanlarında faaliyet gösteren 43 şirket grubundan oluşan ihracatçıların listesini kapsayacak. Aynı zamanda ihracatçıların döviz kazançlarını hesaplarına aktarma süresi de 90 günden 120 güne çıkarıldı.
Döviz kazançlarının zorunlu satışına ilişkin başkanlık kararnamesi Ekim 2023’te imzalandı. Mekanizma, Rus ihracatçıların, aldıkları döviz cinsinden paranın en az yüzde 80’ini Rus bankalarındaki hesaplara aktarmaları ve bunun en az yüzde 90’ını satmalarını şart koşuyor.
Önceki gün Interfax ve Vedomosti, hükümetin döviz kontrol tedbirlerini genişleteceğini yazmıştı. Merkez Bankası ise buna açıkça karşı çıktı.
Merkez Bankası başkanı Elvira Nabiullina, Şubat ayında döviz kurunu istikrara kavuşturmak için faiz oranının artırılması da dahil olmak üzere daha etkili tedbirlerin bulunduğunu söyledi. Diğer yandan Başbakan Yardımcısı Andrey Belousov uyguamayı olumlu olarak değerlendirdi ve destekledi.
patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir